עמוד ראשי

מתוך GuyBaroz

קפיצה אל: ניווט, חיפוש

תוכן עניינים

הוראה

הקורסים הנלמדים

מטבח ודיאטה בישראל הקדומה - סמסטר ב תשעא

מבוא לארכיאוזואולוגיה

ארכיאוזואולוגיה למתקדמים - סמסטר ב תשעא

מבוא לטפונומיה

ערך ארכיאוזואולוגיה לויקיפדיה

פרוסמינריון נושאי – מתקנים ארכיאולוגיים-חקלאיים וייצור מזון בחברות קדם תעשייתיות

המעבדה לארכיאוזואולוגיה באוניברסיטת חיפה

המעבדה לארכיאוזואולוגיה, הפועלת במסגרת המכון לארכיאולוגיה ע"ש זינמן, מהווה מרכז למחקר והוראה של מורשת יחסי-הגומלין בין האדם ועולם החי הקדום של ישראל.


פעילות המחקר במעבדה מתמקדת בארבעה נתיבים עיקריים:

1) שחזור פני הנוף הקדום של הארץ

2) חקר התפתחות הכלכלה הקדומה של האזור הכולל נושאים כגון ציידים-לקטים קדומים, ביות בעלי-חיים, התפתחות חברות רועים, והספקת המזון לערים קדומות

3) שחזור חיי היומיום בעת העתיקה כולל נושאים כגון תזונה, מסורות שחיטה ומסחר

4) השפעת האדם על הסביבה והמאזן האקולוגי


מגוון שיטות המחקר המשמשות את חוקרי המעבדה כוללות:

1) זיהוי שרידי בעלי החיים, לרוב שברים של עצמות ושיניים, באמצעות אוסף משווה המורכב משלדים מודרניים של חיות הארץ שהוכן במעבדה.

2) תיעוד מצב השימור של שרידי בעלי החיים וסימנים לשימוש בהן כגון שחיטה, בישול, וכרסום על ידי טורפים. הקיימים על שטח פני העצמות. התיעוד נעשה בין היתר באמצעים מיקרוסקופיים.

3) מדידות מטריות של חלקי השלד לשחזור מאפייני אוכלוסיות בעלי החיים הקדומות כולל גודל הגוף, גילאים וזוויגים.

תיאור המעבדה והחוקרים:

המעבדה מצוידת בעזרי מחקר חדישים הכוללים מיקרוסקופים, מצלמות, מכשירי מדידה, מתקנים לניקוי עצמות ארכיאולוגיות ולהכנת שלדי בעלי חיים וכן אוסף השוואתי מקיף של שלדי בעלי חיים מחיות הארץ.

תחומי ההוראה במעבדה מגוונים וכוללים שיעורים כלל-אוניברסיטאיים כגון 'האדם וחיות אחרות – ביות בעלי חיים', 'תרבות ואוכל', 'החי בארצות המקרא' 'ואבולוציה של הצייד האנושי'.


החוקרים ותלמידי המחקר במעבדה מתמחים בלימוד מכלולים ארכיאוזואולוגיים ממגוון רחב של אתרים מן התקופות הפרהיסטוריות, המקראיות והקלאסיות מכל רחבי הארץ:

  • פרופ' גיא בר-עוז, ראש המעבדה [1]
  • דר' ליאור וייסברוד, פוסט דוקטוראנט במעבדה לארכיאוזואולוגיה. מומחה לטפונומיה וארכיאוזואולוגיה של בעלי חוליות זעירים. מחקריו משלבים בין מודלים תיאורטיים ואמפיריים במטרה להרחיב את הידוע על אינטראקציות עם בעלי החיים הזעירים בסביבת האדם ותהליכים בהתפתחות היישוב הכוללים את המעבר מנוודות ליישובי קבע והופעת העיור.
  • ראובן ישורון [[2]] חוקר את דפוסי המחייה והאקולוגיה של האדם הקדמון, בעיקר באמצעות ארכיאוזואולוגיה וטפונומיה של התקופה הפליאוליתית והאפיפליאוליתית. כותב עבודת דוקטורט בנושא "הארכיאוזואולוגיה של התרבות הנטופית בכרמל" המתבססת ברובה על חפירותיו באתר הנטופי טרסת אל-ואד (נחל מערות).
  • רם בוכניק, בעל תואר שני בזואולוגיה ואקולוגיה, הגיש לאחרונה דוקטורט בנושא "צריכת הבשר של תושבי יהודה בסוף ימי הבית השני". מוקד המחקר הוא ממצא עצמות בעלי החיים מאשפות ירושלים של שלהי ימי הבית השני. בנוסף עבודתו מתמקדת בלימוד הממצא מהחוות החקלאיות והכפרים שהיוו את העורף הכלכלי של ירושלים.
  • נמרוד מרום [[3]] כותב עבודת דוקטורט בנושא "ניתוח מכלול שרידי בעלי החיים מהאתר הירמוכי שער הגולן". נמרוד חוקר וחופר מכלולים נוספים מאתרים ניאוליתיים ותלים מקראיים בישראל ותורכיה (ז'ינגרילי, שמאל המקראית)
  • נוהא אגא-סעיד לומדת לתואר שני. מחקרה עוסק בניתוח מכלול שרידי בעלי החיים מהאתר הניאוליתי תל רועים מערב בעמק החולה.
  • רוני צוקרמן לומדת לתואר שני בארכיאולוגיה. מחקרה עוסק באפיון יחידת המשק החקלאית בתקופת הברזל.
  • אבירם אושרי חוקר את הטפונומיה של הקשקשאים (לטאות ונחשים) מהאתר הנטופי בטרסת אל-ואד. העבודה מתבצעת במסגרת לימודיו לתאור שני בחוג לארכיאולוגיה
  • אמנון נחמיאס מבצע מחקר על תפרוסת העפיפונים במזרח ירדן במסגרת לימודי התואר השני בחוג לארכיאולוגיה


Logo2.jpg

עזרה

מה זה ויקי?

עזרה מתוך ויקימילון

קישורים שימושיים

החוג והמכון

אתר החוג לארכיאולוגיה, אוניברסיטת חיפה

מכון לארכיאולוגיה על שם זינמן


קישורים ארכיאוזואולוגים חשובים

הקהילה הבינלאומית לארכיאוזואולוגיה ICAZ

איורים של שלדי בעלי חיים נפוצים

כלים אישיים